Jest jednym z piękniejszych miast, jakimi może się pochwalić Podkarpacie, a wycieczki po jego terenie każdemu z nas dostarczą niezapomnianych wrażeń. Na jakie zabytki i atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę w trakcie spaceru po tak ciekawym mieście, jakim jest Jarosław?
Zespół klasztorny Dominikanów
To cenny zabytek, którego podczas zwiedzania miasta nie można pominąć. Stoi on w miejscu, w którym miała się modlić królowa Jadwiga tuż przed bitwą pod Stubnem w 1381 roku. Z czasem niewielki, gotycki kościółek, trafił w ręce Jezuitów. To oni w XVII wieku przyczynili się do znacznej rozbudowy świątyni, w której pojawiło się wiele ciekawych dzieł sztuki sakralnej, utrzymanych głównie w stylu barokowym. Po kasacie zakonu jezuickiego, opiekę nad tym miejscem przejęli Dominikanie. A że zespół klasztorny do dziś zachwyca swym wyglądem oraz wystrojem, chętnych do jego zwiedzenia nie brakuje.
Kamienica Orsettich
Ta perełka renesansowej architektury nie bez powodu stała się jedną z turystycznych wizytówek miasta. Kamienica ta jest przecież jedną z najpiękniejszych budowli mieszczańskich w całej Polsce, a urządzone w jej wnętrzu muzeum pozwala nam w ciekawy sposób poszerzać swą wiedzę na temat dawnych wnętrz mieszkalnych oraz historii miasta.
Przepiękne zabytki atrakacje można również podziwiać w Łańcucie i okolicach, o którym szczegółowo piszemy na stronie Info Lancut.
Kamienica Królowej Marysieńki
To kolejna kamienica, której w tym mieście warto się uważniej przyjrzeć. Wiadomo, że w połowie XVII wieku była ona własnością wójta Olbrachta Rubinowskiego, a z czasem trafiła w ręce Zamojskich. Ponieważ jej właścicielem był Jan Sobiepan Zamojski, pierwszy mąż Marii Kazimiery (późniejszej królowej Marysieńki), nazwisko Sobieskich również pojawia się na liście właścicieli tego obiektu. Niestety, wielkie zniszczenia wojenne sprawiły, że obecnie kamienica ta posiada formę uzyskaną w trakcie prac z XIX wieku. Jej wnętrze jest za to godnie wykorzystywane, gdyż w zabytkowych murach ma obecnie swą siedzibę Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia.
Pozostałości miejskich fortyfikacji
Swego czasu Jarosław otoczony był murami obronnymi, po których do dziś zachowało się sporo pamiątek. Tą najciekawszą są relikty renesansowej Bramy Krakowskiej. Do dziś można podziwiać jej dolną kondygnację wraz z pozostałością przylegających do niej murów.
Ratusz miejski
Jednym z ciekawszych obiektów na terenie tego miasta jest neorenesansowy ratusz, który zajmuje centralną część rynku. Jego obecna forma to efekt prac wykonanych pod koniec XIX stulecia, choć wiadomo, że Jarosław już w XV wieku dysponował gmachem, który służył władzom miejskim.
Kościół św. Jana
Wśród zabytków sakralnych tego miasta, na wyróżnienie zasługuje kościół św. Jana. Najprawdopodobniej wzniesiono go według planów Józefa Bricciusa pod koniec XVI wieku. Pierwotnie była to jednonawowa, renesansowa świątynia, którą w XVII wieku znacznie rozbudowano. O obecności jezuitów w tym miejscu świadczą figury świętych związanych z tym właśnie zgromadzeniem. Wiele z nich było dziełem Tomasza Huttera – żyjącego w XVIII wieku jezuity i rzeźbiarza, który z odległej Bawarii trafił na teren Podkarpacia.
Wycieczki po tak pięknym mieście, jakim jest Jarosław, mogą się dla każdego z nas stać wspaniałą przygodą. By móc tu spędzić więcej czasu, warto w porę znaleźć tanie noclegi w rejonie centrum. Dzięki temu będziemy mogli na spokojnie zapoznawać się z tutejszymi zabytkami, a jednocześnie odkrywać te atrakcje, które czekają na turystów w najbliższej okolicy.