Jest jednym z najciekawszych miasteczek, jakimi może nas oczarować Podlasie, a wycieczki po jego terenie mogą każdemu z nas sprawić wiele radości. Tykocin, bo o nim mowa, to wspaniała historia, przyjazna atmosfera oraz cenne zabytki, obok których nie można przejść obojętnie. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?
Tykocin to miejscowość mogąca się pochwalić średniowiecznym rodowodem. Dość wcześnie powstał tu gród o dość sporym znaczeniu dla lokalnej gospodarki, z kolei od 1435 roku Tykocin funkcjonuje jako prywatne miasto królewskie. Dzięki temu Tykocin stał się jednym z najważniejszych ośrodków nad Narwią, a znajdujący się tu zamek był ważnym ośrodkiem życia nie tylko politycznego, ale i kulturalnego.
Do dziś na terenie Tykocina można ujrzeć wiele cennych pamiątek z czasów jego świetności. Na co warto zwrócić uwagę w trakcie zwiedzania tego miasta? Z pewnością na jego układ urbanistyczny oraz charakterystyczną, małomiasteczkową zabudowę. Do dziś pięknie prezentuje się Duży Rynek, wytyczony podczas lokacji miasta, oraz Mały Rynek, który powstał w późniejszym okresie na terenie dzielnicy żydowskiej. Tykocin może się też pochwalić dwoma zespołami klasztornymi.
Jednym z nich jest klasztor misjonarzy z XVII wieku, przyciągający uwagę m.in. kościołem Świętej Trójcy, drugim – XVIII-wieczny klasztor Bernardynów, obecnie służący księżą emerytom. Odbudowany zamek w Tykocinie oraz dawny alumnat – oto kolejne atrakcje, dzięki którym każdy spacer po tym mieście może się przemienić we wspaniałą przygodę. A przecież to jeszcze nie wszystkie atrakcje, jakie czekają na nas w tej części Podlasia.
Zobacz również interesujące miejsca w innej przepięknej miejscowości w Polsce, rzucając okiem na najciekawsze atrakcje w Łańcucie.
Goszcząc w Tykocinie nie można też pominąć tych zabytków, które przypominają nam o społeczności żydowskiej, która przed wybuchem II wojny światowej stanowiła 50% mieszkańców miasta. Dziś przypominają o niej już tylko takie budowle, jak dom talmudyczny z XVIII wieku oraz synagoga, świetnie sprawująca się w roli placówki muzealnej. Kto zajrzy do jej wnętrza, ten będzie mógł w ciekawy sposób poszerzyć swą wiedzę na temat judaizmu, a przy okazji poznać tragiczne dzieje Żydów z Tykocina.