Dolina Osławy to jeden z najpiękniejszych zakątków, jakimi może nas oczarować Podkarpacie. Dolina ta rozdziela Beskid Niski i Bieszczady, dzięki czemu staje się naturalną granicą pomiędzy Karpatami Zachodnimi i Wschodnimi. Piękne widoki, ciekawe osady o długiej historii oraz cenne zabytki to czynniki, dzięki którym turyści zaglądają tu coraz chętniej.
Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę podczas w dolinie Osławy?
Dolina Osławy była niegdyś bardzo ważnym szlakiem komunikacyjnym, nie powinien zatem dziwić fakt, iż rozwinęły się nad nią tak ważne miejscowości, jak Zagórz. Druga wojna światowa oraz akcja Wisła sprawiły jednak, iż wiele tutejszych wiosek zostało opuszczonych, choć przed wojną były one ważnymi, tętniącymi życiem osadami. Dziś o Łemkach przypominają nam drewniane cerkwie, w większości służące jako kościoły katolickie, oraz cmentarze, na których nie brak zabytkowych nagrobków. Pięknie prezentuje się dawna cerkiew w Radoszycach, wzniesiona w XIX wieku, zachwycają też cerkwie w Turzańsku, Rzepedzi oraz Smolniku.
Wieloma cennymi skarbami może się pochwalić Komańcza, w której obok siebie funkcjonują cerkwie: greckokatolicka i prawosławna, a także kościół katolicki. Są to ciekawe budowle, które skutecznie przyciągają uwagę swą formą oraz pięknymi wnętrzami. W czasie wycieczki po dolinie Osławy warto też odwiedzić Zagórz, znany z malowniczych ruin klasztoru Karmelitów Bosych, warto też poświęcić nieco czasu przyrodniczym skarbom. „Przełom Osławy pod Duszatynem” i „Przełom Osławy pod Mokrem” to wspaniałe rezerwaty przyrody, dzięki którym ta część Podkarpacia staje się wyjątkowo atrakcyjna dla wszystkich miłośników przyrody.
Więcej artykułów o interesujących miejscach w Bieszczadach znajdziesz w serwisie www.tarnica.pl.