Nie tylko cukrzyca, otyłość czy też nawracające zapalenia dróg oddechowych, to przyczyny dla których warto starać się o kwalifikacje dziecka do leczenia uzdrowiskowego. Co raz częściej sami lekarze zalecają tę możliwość rodzicom dzieci dotkniętych którymś ze schorzeń.
Uzdrowiska dla dzieci
Uzdrowiska dla dzieci najczęściej świadczą usługi z zakresu neurologii, pulmonologii, laryngologii, ortopedii, reumatologii oraz kardiologii. Takie usługi i wiele więcej są oferowane m.in. przez Uzdrowisko Busko-Zdrój. Nieco rzadziej z diabetologii oraz endokrynologii. Limitem decydującym o przyjęciu dziecka do ośrodka jest między innymi jego wiek. W szpitalach uzdrowiskowych mogą przebywać dzieci od 3 do 18 roku życia. Młodzież szkolna relegowany jest do uzdrowiska w okresie wakacji lub też ferii, aby nie zakłócić toku nauczania. Całkowity koszt pobytu dziecka w ośrodku pokrywa NFZ. W koszty te zalicza się również wyżywienie, zabiegi oraz zakwaterowanie. Czas trwania turnusu dla dziecka w sanatorium wynosi 21 dni, natomiast w szpitalu uzdrowiskowym – 27 dni.
Skierowanie od lekarza
Aby zaistniała mówiąc umieszczenia dziecka w ośrodku uzdrowiskowym, niezbędne jest skierowanie wystawione przez lekarza. Wysyła on skierowanie do Oddziału Wojewódzkiego wraz z dokumentacją leczenia oraz opinia lekarzy specjalistów. Czas pomiędzy wysłaniem wniosku a wyjazdem dziecka na uzdrowisko wynosi od 2 do 6 miesięcy.
Dzieci w wieku do lat 6 mają obowiązek przebywać w ośrodku pod opieką osoby dorosłej. Niestety osoba ta musi ponieść koszty zakwaterowania. W przypadku leczenia w okresie szkolnym, przy ośrodkach funkcjonują specjalne szkoły, dlatego młodzież korzystająca z uzdrowisk ma możliwość uczęszczania na zajęcia, pod warunkiem okazania zaświadczenia o pobieraniu nauki że szkoły, w której uczy się na ci dzień. Zaświadczenie takie wydaje również szkoła przy ośrodkowa, które uczeń ma obowiązek przekazać szkole do której uczęszcza, wraz z zakresem tematyki oraz zdobytymi ocenami.